Kā pārvākties, radot pēc iespējas mazāk atkritumu?

Kā pārvākties, radot pēc iespējas mazāk atkritumu?

Nav nekāds noslēpums, ka 21. gadsimtā cilvēki katru dienu saražo milzīgu daudzumu ar atkritumiem, kas gadu gaitā kļuvusi par nopietnu problēmu visā pasaulē. Saražoto atkritumu apjomu cilvēki var samazināt, mainot savus ikdienas paradumus. Arī tad, kad tiek plānota pārvākšanās. Kā? Lasi par to rakstā!

Daudzreiz lietojamas kastes: Vairumam cilvēku šķiet, ka pārvākšanās nav iedomājama bez daudzām kartona kastēm, kuras visbiežāk tiek izmestas uzreiz pēc ievākšanās jaunajā mājoklī, bet no tā var izvairīties, ja tiek izmantotas plastmasas kastes.

  • Plastmasas kastes iespējams iznomāt no pārcelšanās kompānijas – tā kastes tev piegādās un pēc tam tās savāks, tāpēc tev nebūs jādomā, kur pēc pārvākšanās likt kastes, kā arī nebūs vainas izjūtas par atkritumu kalnu.
  • Plastmasas kastes ir ērtākas arī lietošanai, jo, atšķirībā no kartona kastēm, tās ir ērti nest, nofiksēt vienu uz otras, kā arī tās ir triecienizturīgas un mitrumizturīgas.
  • Ir pārcelšanās kompānijas, kuras piedāvā kastes no 100% pārstrādātas plastmasas – tas nozīmē, ka reiz jau lietotai plastmasai tiek dota otrā dzīve, turklāt šādas kastes ļauj izvairīties no jaunu atkritumu ražošanas.

Videi draudzīga utilizācija: Pārvākšanās procesā pilnībā no atkritumu radīšanas izvairīties nevar, jo, pakojot mantas, noteikti atklāsies, ka kaut kas ir nevajadzīgs, saplīsis vai savu mūžu nokalpojis. Ārā metamās mantas noteikti vajadzētu kritiski izvērtēt un, piemēram, medikamentus, ķimikālijas un elektrotehniku nevajadzētu izmest kopā ar sadzīves atkritumiem.

  • Vecos medikamentus var nodot aptiekās.
  • Elektrotehnikas utilizāciju var uzticēt komersantam, kas ar to nodarbojas, vai pats vari nogādāt to uz kādu no speciālajiem pieņemšanas punktiem. (Šādu pakalpojumu nodrošina arī pārcelšanās kompānijas.)
  • Ķimikālijas iespējams nodot sadzīves bīstamo atkritumu nodošanas vietās. (Adreses var atrast vietnē atkritumi.lv)

Atbildīga atkritumu utilizācija garantēs to, ka atkritumi tiks pārstrādāti un nekļūs par daļu no vides piesārņojuma.

Iepakojamie materiāli: Nav nepieciešams pirkt vairākus burbuļplēves ruļļus, ja mājās jau ir lietas, kuras var izmantot kā iepakojamos materiālus.

  • Plānas segas var izmantot kā pārklājus mēbelēm, lai pārvākšanās laikā aizsargātu tās no nosmērēšanās un bojājumiem. Izmazgāt segas būs vienkāršāk nekā labot bojātu vai sasmērētu mēbeli.
  • Dvieļus un palagus var izmantot trauslu lietu pakošanai, tādējādi nošaujot divus zaķus ar vienu šāvienu – trauslās lietas tiks pasargātas no plīšanas un vienlaicīgi tiks iepakoti dvieļi un palagi.
  • Zeķes var izmantot glāžu pakošanai: šim procesam īpaši noderēs bieza materiāla zeķes.
  • Avīzes vajadzētu sākt krāt jau labu laiku pirms ieplānotās pārvākšanās dienas, jo tās lieliski aizstās saiņošanas papīru.

Izmantojot šīs saiņošanas metodes, mazāks būs ne tikai atkritumu daudzums, bet arī izdevumi par saiņošanas materiāliem.

Pārdod, ziedo vai atdod: Ja zini, ka kāda vai vairākas lietas, kuras ir labā stāvoklī, jaunajā mājoklī tev nebūs nepieciešamas, tad neizmet tās, bet atrodi kādu, kuram tās ir nepieciešamas. Sākumā vari apjautāties, vai šīs lietas nav nepieciešamas tuviniekiem, bet vari tās arī ziedot labdarības organizācijām vai pārdot, ievietojot sludinājumu internetā. Izvēle ir tavā ziņā, bet apsveicams būs fakts, ka būsi devis otro dzīvi lietām, kuras tev pašam vairs nav nepieciešamas.

Nav nemaz tik sarežģīti, vai ne? Lai videi draudzīga un no atkritumiem brīva pārvākšanās!