Kā labiekārtot skaistu dārzu savā pagalmā?

Kā labiekārtot skaistu dārzu savā pagalmā?

Pavasaris ir laiks, kad mostas ne tikai daba, bet arī idejas par pašam sava dārza izveidi, jo katrs taču vēlas, lai krāšņums uzplauktu arī viņa nama pagalmā. Ņemot vērā to, ka pašlaik ļoti liela daļa cilvēku pašizolācijas periodu pavada savās mājās, tad tagad ir īstais laiks realizēt savu sapni par skaistu dārzu. Bet kādas pamatlietas tad jāņem vērā, ja neesi pieredzējis dārznieks?

Izvēlies vietu dārzam: Pirms jebkādu plānošanas darbu uzsākšanas vajadzētu izdomāt, kur tieši atradīsies tavs jaunais dārzs. Kāpēc to ir svarīgi zināt jau pirms stādu iegādes? Dārza atrašanās vieta būtiski ietekmēs to, kādus augus tur varēsi audzēt, jo daļai augu patīk atrasties tiešā saulē, bet daļa augu izbaudīs atrašanos vietā, kur ir vairāk ēnas. Ja savā dārzā vēlies redzēt konkrētus augus, tad dārza vietu izvēlies piemērotu augu specifikai.

Veic plānošanu: Tev uzreiz nav līdz pēdējam sīkumam jāzina, kāds izskatīsies tavs dārzs, bet ir ieteicams uzzīmēt vismaz aptuvenu dārza skici ar centrālajiem elementiem, lai iekārtošanas darbus varētu veikt efektīvi un būtu zināms, ko un kādos daudzumos iegādāties. Lai atvieglotu sev plānošanas darbus, vari konsultēties ar stādu audzētāju, dārznieku vai draugu, kuram padodas dārza darbi.

Sagatavo vietu dārzam: Augsnes sagatavošana ir viens no svarīgākajiem soļiem, jo augi plauks un zaļos tikai auglīgā zemē. Sākumā dārza teritorija jāatbrīvo no zālāja slāņa un akmeņiem, bet tad jāveic zemes mēslošana (piemēram, izmantojot kompostētus kūtsmēslus) un auglīgā slāņa veidošana, ņemot talkā speciālu augsni puķēm. Pēc tam, kad augi būs sastādīti, var izmantot arī priežu mizu mulču, lai pasargātu augsni no izžūšanas un dārzu no aizaugšanas ar nezālēm.

Iegādājies stādus: Iegādājoties stādus, vari ļaut vaļu savai iztēlei un iegribām, tomēr jāņem vērā arī vairāki praktiski punkti:

  • Ja gribi, lai dārzs būtu skaists gan pavasarī, gan vasarā, gan rudenī, tad izvēlies augus, kuri zied un zaļo dažādos laikos, citādi var gadīties tā, ka vienā gadalaikā dārzs ir skaists un ziedošs, bet citos gadalaikos tas ir tukšs un garlaicīgs.
  • Ja izvēlēsies viengadīgos augus, tev katru gadu vajadzēs tos iegādāties un stādīt no jauna, bet, izvēloties daudzgadīgos augus, tavs finansiālais un darba ieguldījums priecēs tevi vairākus gadus. Protams, šo abu veidu augus iespējams kombinēt, radot bāzi no daudzgadīgajiem augiem, bet viengadīgos augus katru gadu mainīt, lai atsvaidzinātu dārza dizainu.
  • Jau minējām, ka, izvēloties augus dārzam, jāņem vērā tā atrašanās vieta, jo dažādiem augiem patīk atšķirīgi apstākļi. Nevajadzētu aizmirst arī par apkārt esošajiem objektiem, jo, piemēram, zem mājas logiem nav ieteicams stādīt augus, kas izaug ļoti gari, tādējādi bloķējot saules gaismas iekļūšanu mājoklī.
  • Dažādiem augiem ir atšķirīgas kopšanas prasības, tāpēc, ja esi iesācējs dārzkopībā, izvēlies augus, kuri ir viegli kopjami un neprasa pastiprinātu uzmanību vai īpašas zināšanas.

Veic stādīšanas darbus: Stādot augus un košumkrūmus, rēķinies, ka tie augs gan platumā, gan garumā, tāpēc tie jāstāda ar zināmu platības rezervi, lai tie neaizēnotu citus augus un tiem pietiktu vieta arī tad, kad tie būs pilnībā izauguši.

Neaizmirsti par dārza uzturēšanu: Noteikti nedrīkst aizmirst, ka rūpes par dārzu nebeidzas ar augu iestādīšanu, jo augiem nepieciešama laistīšana, ravēšana un mēslošana. Dārzs ir darbs, kurš nemitīgi progresē un gadu gaitā mainās.

Lai aiztaupītu sev došanos uz būvmateriālu veikalu vai stādu audzētavu, uztici stādu, košumkrūmu, augļu koku, dārza dekoru, zemes un citu dārzam nepieciešamo lietu piegādi profesionāliem pārvadājumu speciālistiem. Tā tu varēsi palikt mājās, vienlaicīgi neatsakoties no dārza labiekārtošanas plāniem. Izmanto šo laiku lietderīgi!